KYK Burs Kredi Onay İşlemleri Nasıl Yapılır 2017 - KYK Borç Sorgulama

Kredi yurtlar kurumu kyk tarafından kendisine burs yada öğrenim kredisi verilecek yani burs kredi almaya hak kazanmış öğrenciler ,önce onay işlemi yapmak zorundalar..eğer burs yada kredinizi onaylatmazsanız hak kazandıgınız burs ve krediniz iptal edilecektir..

KYK burs/kredi sonuçlarının açıklanmasıyla beraber onay işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Taahhütnamalerini onaylamayan öğrenciler burs veya kredi haklarını kaybedecek.

Onay İşlemleri Ne Zamana Kadar Yapılmalı?
Ocak ayına kadar onay işlemlerinin yapılması gerektiği bildirildi.

Yurtdışında öğrenim gören öğrencilerin onay işlemleri martta sona erecek.

KYK Burs/Kredi Taahhütname Onay İşlemleri İçin Tıklayınız

Peki kyk burs ve kredi onaylatma işlemi nasıl yapılır

Öğrenciler kazandıkları burs ve krediyi alabilmek için onay işlemini artık notere gitmeden e-devlet şifresi ile e-devlet sistemi turkiye.gov.tr üzerinden kolayca yapabilecek

Yeni düzenlemeyle, kredi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin sonuçlar açıklandıktan sonra, e-devlet şifresi alması gerekmektedir.ancak bu şifreyi 18 yaşından büyük öğrencilerin alabilir, 18 yaşından küçük olanlara bu şifre verilmez

18 yaş üstü öğrencilerin PTT’den, e-devlet şifresi alıp ”https://www.turkiye.gov.tr” internet adresinde yer alan kredi ve yurtlarla ilgili bölüme giriş yapacaklar.

İlgili alanda taahhütname onay işlemleri kutucuğuna ulaşmış olacaklar. okul bilgisinin yer alacağını, metni okuyarak onay vermek gerekiyor. onaylanan metnin doğrudan sistem üzerinden kuruma ulaşır, böylelikle öğrencilerin elden bir belgeyi ilgili birimleri ulaştırması gerekmez..

Burs/kredi kazanan öğrencilerin burs/kredi taahhütnamelerini noterlere gitmeden belirlenen tarihine kadar PTT üzerinden temin ettikleri e-devlet şifresiyle “www.turkiye.gov.tr” adresi üzerinden onaylamaları yeterli olacaktır. Böylece öğrencilerimiz noter masrafı ödemek zorunda kalmayacaktır.